O mnie

     Nazywam się Katarzyna (Orno) Orońska Janicka . Urodziłam się w Tarnowskich Górach w 1984r. W latach 2004 - 2009 studiowałam w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. W 2010r obroniłam dyplom z malarstwa oraz pracę magisterską z filozofii. Obecnie mieszkam w Bytomiu - mieście, które bardzo lubię portretować... ciężej tu trochę mieszkać... szczególnie oddychać (trzeba przegryźć powietrze za nim się je połknie)...   Jak można się domyśleć trochę emigrowałam ze Śląska. Raz do Krakowa, Cieszyna i Kielc, raz do Nowego Jorku, najbardziej dotleniłam się w Sztokholmie (bo przez 2 lata), ale okazało się, że samo czyste powietrze nie daje szcęścia w życiu.

Jak można się domyśleć Bytom, a także inne zamieszkiwane lub po prostu zwiedzane przeze mnie miejsca odbijają się na mojej bardziej lub mniej radosnej  twórczości. Uwielbiam malować miasta i ich mieszkańców- ludzi, których często nie znam, ale są charakterystyczni dla danego miejsca, czy środowiska. Bardzo lubię też wykonywać portrety. Obrazy które tworzę są filtrem i reakcją na otaczającą mnie rzeczywistość.

Maluję też cykl obrazów "łąkowych"- gdzie posługuję się głównie metaforą lub żartuję.

Bardzo lubię obserowować ludzi, gapić się na nich. Człowiek jego ciało, gesty, zachowanie, ubiór, sposób poruszania, jego otoczenie (zarówno budynki, ludzie itp.)intrygowały mnie od zawsze.

Dziękuję za zainteresowanie moją twórczością.

Kasia

Wystawy  grupowe:

-Salon letni- Polswissart

- MittelEuropa Gallery- Stockholm

- Muzeum Narodowe w Kielcach - Wystawa pokonkursowa (zajęcie I miejsca "Aforyzmy Rysowane")

-Wystawa przedaukcyjna- Salon Wystawowy Marchand- Warszawa

- Useum- Londyn

- Nest Gallery- Szwajcaria

Wystawy  indywidualne:

- Vintage Curtains - Sztokholm, maj 2012

- MittelEuropa Gallery- Sztokholm, październik 2012

- Biuro Promocji Bytomia - Bytom, kwiecień 2013